JiL.al - Jeto i Lumtur

Lajme

Pas Trump, i ndodh incident edhe aleatit të tij, Rudy Giuliani?

SHBA- Aleati afatgjatë i Donald Trump dhe avokati Rudy Giuliani, u pa duke bërë një rrëshqitje teksa hyri në sallën e Konventës Kombëtare Republikane. Në një video të publikuar në rrjetet sociale, ai mund të shihet duke u përkulur përpara se të bie plotësisht dhe të mbështetet te disa karrige aty pranë. Në video nga […]

Pas Trump, i ndodh incident edhe aleatit të tij, Rudy Giuliani? Read More »

Greqia mbyll Akropolin, ja shkaku

Ministria e Kulturës në Greqi urdhëroi mbylljen e Akropolit të mërkurën, kompleksit antik në Athinë, për disa orë në mes të ditës, ndërsa autoritetet paralajmëruan për mot ekstrem në pjesën më të madhe të vendit. Vendimi vjen ndërsa pjesa jugore e Evropës është goditur nga një valë nxehtësie që shkaktoi rritjen e temperaturave.Meteorologët paralajmëruan se

Greqia mbyll Akropolin, ja shkaku Read More »

Tentuan të shpëtonin një familje nga flakët, humbin jetën

TALI- Dy zjarrfikës kanë humbur jetën në itali teksa po shuanin një zjarr. Aksidenti ndodhi pasditen e së mërkurës së 17 korrikut në komunën Nova Siri, në rrethin Cozzuolo, ku një zjarr shpërtheu mes bimësisë. Siç raportohet dy policët tentuan të shpëtonin një familje, shtëpia e së cilës ishte e rrezikuar nga flakët. Por ata

Tentuan të shpëtonin një familje nga flakët, humbin jetën Read More »

Si do votojnë shqiptarët? Gjiknuri zbërthen “luftën” PS-PD

Gjiknuri u shpreh se opozita e kushtëzoi reformën me disa propozime të pandershme duke e futur në ngërç. Sipas tij, paketa e mazhorancës nuk është reformë zgjedhore, por adresimi i 2 çështjeve që vijnë nga vakumi i krijuar nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese, siç është pragu dhe vota e diasporës. “Nëse ndryshimet në reformën zgjedhore

Si do votojnë shqiptarët? Gjiknuri zbërthen “luftën” PS-PD Read More »

Përplasja mes Bellingham dhe Southgate në finalen e Euro 2024

Garet Sauthgejt ka treguar se i beson verbërisht disa futbollistëve edhe kur ata janë jashtë forme. Kjo u pa qartësisht edhe në finalen e Europianit kundër Spanjës.Qëndrimi në fushën e lojës i Herri Kejn, dukshëm jashtë forme, ua bëri më të lehtë spanjollëve fazën mbrojtëse dhe kjo situatë tensionoi edhe vetë lojtarët anglezë. Gazetari i

Përplasja mes Bellingham dhe Southgate në finalen e Euro 2024 Read More »

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e gjyqtarit të njohur

Në seancën e shqyrtimit të ankimit të Komisionerit Publik ndaj vendimit për konfirmimin në detyrë të gjyqtarit Besnik Hoxha. Kolegji i Posaçëm i Apelimit dëgjoi parashtrimet e palëve dhe i ftoi ata të përgatisnin konkluzionet përfundimtare. Komisioneri kërkoi shkarkimin e Hoxhës, ndërsa ky i fundit kërkoi lënien në fuqi të vendimit të Komisionit të Pavarur

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e gjyqtarit të njohur Read More »

Zjarri djeg lokalin, garazhe dhe automjete në Nartë

Një shkëndijë elektrike është bërë shkak për zjarrin e rënë në një dyqan në Nartë të Vlorës. Policia thotë se nga zjarri është djegur një lokal si dhe dy garazhe, një makinë dhe dy motora. “Sot, në Nartë, dyshohet se për shkak të një shkëndije elektrike ka rënë zjarr dhe është djegur një lokal me

Zjarri djeg lokalin, garazhe dhe automjete në Nartë Read More »

Kthim në atdhe! Fluks i lartë emigrantësh në pikat doganore

Në stacionin kufitar të Kakavijes gjatë kësaj të mërkure është regjistruar një fluks i lartë lëvizjeje. Në sportele janë regjistruar rreth 5 mijë persona dhe 2 629 automjete që kanë udhëtuar në të dyja anët e kufirit. Pjesa më e madhe e personave janë bashkatdhetarët tanë që udhëtojnë në drejtim të vendlindjes apo rikthehen në

Kthim në atdhe! Fluks i lartë emigrantësh në pikat doganore Read More »

Pse rizgjedhja e Trump si president tremb Evropën?

Politikanët dhe diplomatët evropianë janë përgatitur tashmë për ndryshimin e marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara në rast se Donald Trump rikthehet në presidencë. Tani që kandidati republikan ka zgjedhur senatorin e Ohajos, J D Vance si zëvendësin e tij, dallimet mes Uashingtonit dhe Brukselit duken edhe më të zymta sidomos sa i takon Ukrainës, sigurisë

Pse rizgjedhja e Trump si president tremb Evropën? Read More »

Scroll to Top