JiL.al - Jeto i Lumtur

Politikë

Jorida Tabaku i bashkohet protestës së opozitës

Në protestën e sotme të opozitës është e pranishme edhe deputetja Jorida Tabaku, e cila nuk i është bashkuar zyrtarisht grupimit të Sali Berishës dhe Gazment Bardhi. Deputetja shprehu skepticizëm pak ditë më parë në një reagim të gjatë, ndërsa është deklaruar publikisht kundër sulmeve ndaj SPAK si dhe kundër aksionit të opozitës në Parlament […]

Jorida Tabaku i bashkohet protestës së opozitës Read More »

A ka nevojë PD për lidership të ri? Ja si përgjigjet Gazment Bardhi

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i ftuar në “Open”, tha se në një betejë dyvjeçare kishte luftuar por një lidership të ri të kësaj partie, por koha tregoi se kishte qenë minorancë. “Kam bërë betejë afërisht dy vite për të kërkuar një lidership të ri brenda Partisë Demokratike, betejë të cilën

A ka nevojë PD për lidership të ri? Ja si përgjigjet Gazment Bardhi Read More »

Shqipëria forcon kuadrin ligjor për sigurinë kibernetike

Përfaqësues të Autoritetit Kombëtar të Certifikimit Elektronik dhe Sigurisë Kombëtare (AKCESK), së bashku me deputetë të Kuvendit shqyrtuan propozimin mbi projektligjin për Sigurinë Kibernetike, i cili sipas ekspertëve të fushës është i domosdoshëm në kushtet aktuale të sulmeve të shtuara në hapësirën kibernetike në Shqipëri. “Sulmet kibernetike janë tashmë tejet të sofistikuara. Kapacitetet e deritanishme janë

Shqipëria forcon kuadrin ligjor për sigurinë kibernetike Read More »

Berisha thirrje Kongresit të SHBA: Hetoni këtë aferë të tmerrshme

Ish-kryeministri Sali Berisha, në fjalën e tij drejtuar mbështetësve, ka folur mes të tjerash edhe në lidhje me çështjen e parkut Kombëtar të Butrintit. Ai është shprehur se UNESCO deklaroi se plani i menaxhimit nuk e mbron Butrintin, por e vjedh Butrintin dhe se me planin e menaxhimit iu hap rruga qeverisë për të grabitur

Berisha thirrje Kongresit të SHBA: Hetoni këtë aferë të tmerrshme Read More »

Duke arrestuar liderin e opozitës, Rama krijoi mijëra Sali Berishë

TIRANA- Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur fjalën në mitingun e radhës të zhvilluar nga mbështetësit poshtë banesës së tij. Berisha tha se vetë ish-zv.kryeministri, Arben Ahmetaj, i bëri Ramës ‘autopsinë’ dhe doli para shqiptarëve si një ‘kalbësirë’ që kundërmon anëkënd Shqipërisë. Sipas Berishës, Edi Rama, provoi të mbante pushtetin duke asgjësuar parlamentin e pluralizmit, por

Duke arrestuar liderin e opozitës, Rama krijoi mijëra Sali Berishë Read More »

A e ka kërcënuar Arben Ahmetajn? Ja si përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama nuk iu përgjigj asnjë pyetje në lidhje me deklaratat e ish-zëvendësit të tij, Arben Ahmetaj. Në fillim të mbledhjes së Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, Edi Rama foli për gazetarët, duke mos iu përgjigjur asnjë pyetje që lidheshin me intervistën e Ahmetajt. “Është një mbledhje pune, raportimesh dhe diskutimesh në lidhje me

A e ka kërcënuar Arben Ahmetajn? Ja si përgjigjet Rama Read More »

Berisha nxjerr videon ku dëmtohen kamerat: Policia bashkëpuntore

Sali Berisha ka postuar një mesazh të një qytetari që jep detaje nga vrasjen e djeshme në Kurbin. Berisha shkruan në tekstin shoqërues të mesazhit se policia ka qenë bashkëpunëtore në vrasjen e djeshme në Kurbin. “Qytetarët dixhital akuzojnë direkt narkoshefin e policisë së Kurbinit si organizator të vrasjes”, shkruan kreu i PD. Postimi i

Berisha nxjerr videon ku dëmtohen kamerat: Policia bashkëpuntore Read More »

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut shkarkon dy ministra shqiptarë

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut i ka shkarkuar të premten në mesnatë dy ministra të Qeverisë teknike nga radhët e Aleancës për Shiptarët (ASH) pasi kishin mbështetur propozimin e kësaj partie që në zgjedhjet e majit t’i bashkoheshin bllokut opozitar shqiptar – Lidhja Evropiane për Ndryshim. Shkarkimi i ministrit të Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti dhe i

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut shkarkon dy ministra shqiptarë Read More »

Zheji: SPAK nuk është Zoti, pse kjo është kërcënuese

 Analisti Artur Zheji është shprehur se SPAK nuk duhet të shihet si Zoti mbi tokë. Komentet Zheji i bëri në emisionin “Barometri” në Euronews Albania, ku tha se fetishizimi i drejtësisë është i rrezikshëm. Ai shtoi gjithashtu se drejtësia duhet të jetë e ftohtë dhe jo pasionale dhe për këtë mori si shembull se si

Zheji: SPAK nuk është Zoti, pse kjo është kërcënuese Read More »

Administrata 2030/ Edi Rama: Do të rrisim prapë pagat këtë vit

Ditën e sotme, kryeministri i Shqipërisë, zoti  Edi Rama, ka folur rreth projektit “Administrata 2030”. Rama u shpreh se qeveria ka barrën e madhe që t’i përkushtohet mirëqenies së administratës. Ai tha se ekzistojnë të gjitha arsyet që të mbështetemi tek administrata, pasi do të jetë ajo e cila do t’i shërbejë Shqipërisë sot dhe

Administrata 2030/ Edi Rama: Do të rrisim prapë pagat këtë vit Read More »