Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Spanja është gjysmëfinalisja e parë e Euro 2024, Gjermani eliminohet nga vazhdimi i garës. Ndeshjen e parë të madhe të Europianit e Shtutgartit, e cilësuar si një finale e parakohshme, e meritonte cilësimin. Për të përcaktuar fituesin u desh minuta e 119-të, për të zgjidhur enigmën e gjysmëfinalistit. Merino do të ishte heroi i spanjolëve, i cili do të shënonte me kokë pas një pasimi të Olmos.

Luftë e fortë sportive, emocione dhe në fund keqardhje, që përfundoi një betejë e tillë dhe e vërtetë futbollit. Natyrisht edhe për eliminimin e Gjermanisë, fati kësaj here nuk ishte me ta, por në horizonte është rikthimi i saj…

Mbyllet ndeshja!

126’- Carvajal ndëshkohet me kartonin e dytë të verdhë dhe lë Spanjën me 10 lojtarë, për ndërhyrje të gabuar ndaj Musiala.

124’- Fullkrug shkon ngjitur me shtyllën e majtë. Me fat spanjollët.

123’- Kundërsulm i shpejtë i Spanjës, Torres nuk shënon dot i vetëm me portierin Neuer.

122’- Laporte ndal një gjuajtje të fortë të Kimmich.

120′- Akordohen 3 minuta shtesë!

119’- Gooool Spanja 2-1! Merino rikthen avantazhin e iberikeve dhe i afron me kualifikimin. Mesfushori shënon me kokë, pas një krosimi të Olmo.

117- Ndërhyrje fantastike e Simon, që ndal një top që po shkonte në rrjetë, nga krosimi i Kimmich.

116’- Nacho rrëzohet në fushë, pas një kontakti me Wirtz. Ndalet loja për pak sekonda, por gjithçka është e rregullt sipas arbitrit.

106’- Gjuajtje e fortë e Musiala, ndalet nga Cucurella. Protesta të gjermanëve që kërkojnë penallti për prekje me dorë, por Taylor vazhdon lojë.

Mbyllet pjesa e parë e shtesave.

105’- “Flirton” me golin edhe Gjermania, gjuajtja e Wirtz gjithashtu shkon jashtë.

104’- Sa pranë i shkon golit Spanja. Goditja e Oyarzabal shkon pranë shtyllës.

103’- Fabian Ruiz largohet nga fusha e lojës i dëmtuar, në vendin e tij aktivizohet sulmuesi Joselu.

101’- Moment i rrezikshëm në zonën e Spanjës. Musiala futet bukur dhe provon një pasim në qendër, por del Simon dhe largon topin.

100’- Carvajal ndëshkohet me karton të verdhë dhe humb ndeshjen e radhës, në rast kualifikimi.

95’- Rudiger ndal një gjuajtje të fortë të Oyarzabal.

90′- Minutat shtesë nisin me ndryshim te Gjermania. Havertz largohet, për t’i lënë vendin mbrojtësit Anton.

Mbyllet koha e rregullt. 94′– Koha e rregullt nuk prodhon fitues. Ndeshja shkon në shtesa.

93’- Nuk i besojnë syve gjermanët. Gjuajtja e Muller shkon ngjitur me shtyllën

90′– Akordohen 4 minuta shtesë!

89’- Goooool Gjermania 1-1! Gjermanët nuk vdesin kurrë. Wirtz barazon shifrat, duke shënuar, pas një pasimi të marrë me kokë nga Kimmich.

86’- Simon i mohon golin Havertz, akordohet goditje dënimi në favor të spanjollëve.

84’- Tentativë e dështuar e Ruiz nga jashtë zone, me topin që shkon shumë larg portës.

83’- Mundësi e artë shënimi për Gjermaninë. Gabon Simon që e dërgon topin te Havertz. Gjuajtja e sulmuesit shkon mbi portë.

82’- Unai Simon ndëshkohet me karton të verdhë për vonesë të lojës.

79’- Dy zëvendësime te Spanja, Merino dhe Oyarzabal, marrin vendin e Moratës dhe Williams. Te Gjermania, Muller merr vendin e Tah.

77’- Të pafat gjermanët. Fullkrug nuk i beson syve, teksa sheh gjuajtjen e tij të ndalet nga shtylla e majtë e portierit Simon.

75’- Torres ndal në mënyrë të gabuar një aksion të shpejtë të gjermaneve dhe ndëshkohet me të verdhë.

73’- Mittelstadt ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrjen ndaj Torres.

72’- Kai Havertz shpërdoron një rast të artë shënimi. Sulmuesi nuk shënon dot, pas një pasimi të shkëlqyer të marrë në zonë. Carvajal bën heroin me një ndërhyrje vendimtare.

70’- Unai Simon, i mohon golin Andrich. Portieri ndal një gjuajtje të fortë të mesfushorit nga jashtë zone.

68’– Ndëshkohet me karton të verdhë Kroos. Mesfushori ndalon në mënyrë të parregullt Dani Olmo-n, që shpërtheu në mesfushë.

67’- Carvajal ndal një aksion të rrezikshëm të gjermanëve. Pasimi i Havertz, nuk shkon si duhet te Fullkrug.

64’- Fullkrug provon me kokë pas zhvillimeve të një goditje këndi. Top shkon jashtë portës.

SPANJA: Simon, Carvajal, Cucurrella, Laporte, Le Normand, Pedri, Rodri, Ruiz, Yamal, Williams, Morata.

GJERMANIA: Neuer, Tah, Rudiger, Raum, Kimmich, Gundogan, Can, Kroos, Musiala, Havertz, Sane.