Argjentina kampione e Botes, gjunjezon Francen me penallti

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Argjentina eshte kampione e botes. Skuadra e Lionel Messit fitoi titullin pas perfundimit te ndeshjes 130 minuta me shtese dhe gjuajtjes se penalltive.

Argjentina kaloi ne avantazh ne kohen shtese ne ndeshjen perballe Frances.

Ka qene Messi ai qe ka shenuar ne minuten e 103 duke kaluar skuadren e tij ne avantazh.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Ndeshja finale e Boterorit Katar 2022, shkon ne shtese. Koha e erregullt 90+ 8 minuta shtese perfundoi me rezultat te barabarte 2-2 nderkohe qe tashme pritet te luhen edhe shtesat te cilat nese nuk ndryshojne rezultatin, e cojne finalen ne betejen e penalltive.

Barazohet gjithc ka ne ndeshjen Argjentine-France.

Mbappe ka bere mrekulline duke shenuar dy gola per Francen brenda pak minutave cka e coi rezultatin ne 2-2.

Ka qene fillimisht nje goditje ne penallti e me aps nje gol me aksion qe i sherbyen Frances per te kthyer barazimin.

Argjentina e mbylli pjesen e pare te ndeshjes me Francen me rezultat fitues 2-0 ne finalen e Boterorit, Katar 2022.

Golin e pare e shenoi Lionel Messi ne minuten e 23 ndersa te dytin per Argjentinen e shenoi Di Maria, ne minuten e 36.

Edhe ne kete ndeshje Lionel Messi eshte duke e ndihmuar skuadren e tij pervec golave edhe me organizimin e lojes dhe me asiste te rendesishme.