JiL.al - Jeto i Lumtur

36 frazat më të mira nga filmi “Jeta është e bukur”

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Nëse ka një film që do t’ju bëjë të qani sytë, ai film është “Jeta është e bukur”. Ky film përpiqet të tregojë se si gjithmonë, edhe në rrethanat më të pafavorshme, mund të shihni anën e mirë të gjërave. Jeta ia vlen të jetosh, çfarëdo që të ndodhë rreth teje. Filmi tregon historinë e një familjeje Italiano-Hebreje ndërsa ishin në kampet e përqendrimit nazist.

Guido, protagonist, Ai e bën djalin e tij Giusuè të besojë se gjithçka që ndodh është një lojë dhe se ata fshihen për të fituar pikë dhe ta kalojnë atë … Pavarësisht nga realiteti i tmerrshëm që i rrethoi. Shtë një film që do të prekë shpirtin tuaj dhe do t’ju bëjë të kuptoni se si duhet ta jetoni jetën si një thesar, sepse ne kemi vetëm një që të mund të shijoni çdo moment të jetës tuaj. Çdo sekondë është e çmuar.

Fraza të “Jeta është e bukur”

Filmi është plot me fraza të mrekullueshme që do t’ju bëjnë të reflektoni për jetën, për jetën tuaj, për jetën dhe vdekjen, për perspektivën e gjërave. Nëse nuk e keni parë filmin, pasi të lexoni fjalitë, do të kuptoni se duhet ta shihni, sepse është një nga ata filma që shënojnë një para dhe pas në emocionet tuaja të brendshme. Dhe nëse e keni parë tashmë, Leximi i këtyre fjalive do t’ju ​​kujtojë mësimet e jetës që filmi ju përcolli herën e parë kur e patë.

Kjo është një histori e thjeshtë, por nuk është e lehtë të tregohet. Ashtu si në një fabul, ka dhimbje dhe, si një fabul, është plot mrekulli dhe lumturi.

Heshtja është britma më e fortë.

Miremengjes Princeshe. Kam enderruar gjithe naten me ty. Ne po shkonim në kinema dhe ti po vishje atë fustanin rozë që më pëlqen shumë. Unë vetëm mendoj për ty princeshë … Unë gjithmonë mendoj për ty.

Aq shumë sa shoh! asgjë nuk më shpëton, “këtu jam” i thashë kaosit, unë jam robi juaj.

Nuk ka asgjë më të nevojshme sesa e tepërta.

Me vullnet, gjithçka mund të bëhet. Unë jam ajo që dua.

Çfarë lloj vendi është ky? Beautifulshtë e bukur: pëllumbat fluturojnë, gratë bien nga qielli! Po lëviz këtu!

Kjo është sakrifica që bëri babai im. Dhurata që ai kishte për mua.

Telegram urgjent. Më duhet të shkoj menjëherë në Berlin. Cilat janë këto lule?

Ne kemi fituar 1000 pikë! Një makinë e blinduar duhet të vdesë për të qeshur!

Heshtja është klithma më e fuqishme. A është ai shoku juaj poeti?

Errësira, sa më e madhe, aq më pak duket.

Hyrja te hebrenjtë dhe qentë është e ndaluar!

Ende nuk e keni kuptuar që duhet shumë pak për të më bërë të lumtur? Një akullore e mirë me çokollatë, ndoshta dy, një shëtitje së bashku dhe çfarëdo që të ndodhë.

Nuk keni qenë kurrë në tren, apo jo? Ata janë të mrekullueshëm! Të gjithë janë në këmbë, të ngjitur me njëri-tjetrin dhe nuk ka vende!

Kjo është sakrifica që bëri babai im. Dhurata që ai kishte për mua.

Dua të bëj dashuri me ty, jo vetëm një herë, por qindra herë, por kurrë nuk do të ta them, vetëm nëse do të çmendesha do të të thosha se do të bëja dashuri me ty këtu, para shtëpisë tënde, gjithë jeta

Luledielli përkulet para diellit, por nëse i shihni shumë të anuar, do të thotë se ata kanë vdekur.

Dua të bëj dashuri me ty, jo vetëm një herë, por shumë herë, por kurrë nuk do të ta them …

Kur mund ta shoh mamanë time?

Ju jeni një djalë i mirë. Flini dhe ëndërroni ëndrra të ëmbla, mbase të dy po ëndërrojmë. Ndoshta e gjithë kjo është një ëndërr dhe nesër nëna juaj do të na zgjojë me qumësht dhe biskota. Më vonë, kur t’i hamë, do të bëj dashuri me të dy ose tre herë, nëse mundem.

Ne jemi në ekipin e djemve super të këqij që bërtasin pandërprerë, kush ka frikë humb pikë. Në tre raste, të gjitha pikat humbin: ata i humbin, një, ata që fillojnë të qajnë; dy, ata që duan të shohin nënën e tyre; tre, ata që janë të uritur dhe kërkojnë një meze të lehtë.

Zoti im, ki mëshirë! Ju lutem mos lejoni që kjo të jetë e vërtetë. Një darkë tjetër ku prefekt?

Gjithë sa më duhet është një nënshkrim.

Babi, ti më frikësove tmerrshëm!

Kam dëgjuar për një furrë me dru, por kurrë nuk pashë një furrë të bërë nga njeriu. “Unë nuk kam dru zjarri! Vendoseni këtë avokat! Ky avokat nuk digjet mirë, ai duhet të thahet!” Shikoni atë tym! Ay Josué, për çfarë po flet?, Butona, sapunë dhe që ata na djegin në furra …

Gëzohem që u njoha. Unë jam Princ Guido. Gjithçka këtu është e imja. Këtu fillon principata princërore. Unë do ta quaj këtë vend Addis Ababa. Unë do t’i ndryshoj të gjitha ato. Jashtë lopëve, vijnë devetë. Edhe disa hipopotamë. Unë duhet të shkoj, unë do të takoj princeshën.

Të gjithë bëjnë atë që duan, Joshua. Në atë dyqan harduerësh ata nuk i lejojnë spanjollët ose kuajt të hyjnë. Më vonë në farmaci ata nuk lejojnë hyrjen e kinezëve ose kangurëve. Ata nuk i pëlqejnë ata. Cfare mund te them?

Shikoni, ata ndaluan trenin për të lënë mamanë të hipte.

Dhe tani, zonja dhe zotërinj, një surprizë madhështore e ofruar nga Grand Hotel. Tortë etiopiane.

Ata thanë që të gjithë fëmijët duhej të laheshin sot dhe unë nuk dua.

Këta djem janë të çmendur! Kjo duhet të peshojë njëqind kilogramë! Duhet të jetë si 3.000 gradë këtu. Vittorino, nuk mund ta trajtoj më këtë!

Çfarë mund të ndodhë me mua? Gjëja më e keqe që ata mund të më bënin është të më zhveshin, të më pikturojnë të verdhë dhe të më shkruajnë “kamerier hebre”. As nuk e dija që ky kal ishte hebre.

Me sarkazëm) Natyrisht! Gara jonë është superiore. Sapo kam ardhur nga Roma për t’ju thënë, fëmijë, se raca jonë është superiore. Unë u zgjodha nga shkencëtarët racistë italianë për ta provuar atë. Pse më zgjodhën mua? Po ju them Kush do të jetë më i pashëm se unë? (…) Unë jam një Arian i pastër.

mar nga filmi “Jeta është e bukur”

Jeto I Lumtur

Scroll to Top