JiL.al - Jeto i Lumtur

Patatet e skuqura nuk janë aq të pashëndetshme sa mendoni – Ja lista e ushqimeve të padëmshme

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Ndonjëherë për të pasur një shëndet të mirë refuzojmë të hamë patate të skuqura dhe disa ushqime të tjera specifike.

Por mjekët janë të shpejtë për të na ndriçuar pasi jo të gjitha ushqimet janë aq të dëmshme sa mendojmë. Ne bëmë një kërkim të vogël dhe krijuam një listë me 3 + 1 kënaqësi që janë të mira për shëndetin tuaj, nëse i hani ato me kufizim.

Patate të skuqura

Në të kaluarën, nutricionistët e kanë shtuar këtë pjatë të shijshme në listën e ushqimeve që shkatërrojnë figurën dhe dëmtojnë shëndetin. Megjithatë, koha ka treguar se asgjë e keqe nuk do të ndodhë nëse hani në porcione të vogla. Përveç kësaj, patatet përmbajnë jod, vitamina B, fosfor, pak acid askorbik dhe acid folik, përmirësojnë tretjen dhe forcojnë sistemin imunitar.

Akullore

Akullorja është e dobishme jo vetëm për shëndetin, por edhe për figurën tonë. Falë kalciumit në qumështin që përmban kjo ëmbëlsirë, ndihmon trupin tonë të djegë dhjamin. Kjo delikatesë e qumështit është veçanërisht e dobishme për gratë shtatzëna dhe nënat e reja. Ai gjithashtu përmban shumë vitamina dhe minerale.

Për të shmangur efektet negative të ngjyrave dhe aditivëve ushqimorë që përmbahen në produkt, mjekët rekomandojnë të hani akullore vetëm nga qumështi i pastër ose të bëni akullore shtëpiake.

Cokollate

Mos i besoni thashethemeve se problemet e lëkurës vijnë nga çokollata. Në fakt, çokollata e vërtetë përmban polifenole, të cilat përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe e mbajnë lëkurën në gjendje të mirë. Përveç kësaj, çokollata sjell energji dhe një copë çokollatë mund të zëvendësojë shumë filxhanë kafeje.

Makarona

Makaronat përmbajnë niseshte, vitamina B dhe antioksidantë, të cilët ngadalësojnë plakjen e qelizave.

LIFE STYLE     Kuriozitet

Jeto I Lumtur.al

Scroll to Top